- Menu BIP
- POWIAT PRUDNICKI
- Historia Powiatu
Krótka historia Powiatu Prudnickiego
Najstarsze informacje
Sprzyjające warunki naturalne oraz położenie w sąsiedztwie Bramy Morawskiej, spowodowały, że osadnictwo na tym terenie rozwijało się już w dawnych czasach. Dowodem na to są znaleziska z młodszej epoki kamienia (neolitu). W Prudniku zachowały się ślady kontaktów prasłowiańskich mieszkańców tej ziemi z Rzymem. Są to rzymskie monety pochodzące z I-IV w. n. e.
W XII wieku powstał w Prudniku pierwszy, obronny zamek. Zbudował go w 1259 roku czeski rycerz - Wok z Rozenbergu. Zamek leżący na ważnym szlaku handlowym, prowadzącym z Nysy do Opawy, ułatwił właścicielom zamku kontrolę handlu na tym szlaku.
Powiat
Historyczna mapa Powiatu Prudnickiego (39,67KB)
Wielkość powiatu prudnickiego związana była z wcześniejszą przynależnością do Moraw. Na mapach z ok. 1450 roku i około 1700 roku jest naniesiony powiat prudnicki. Po przejściu tych ziem we władanie Austrii, Prudnik urósł do rangi największego miasta ziemi prudnickiej, dopiero jednak zmianom ustroju powiatowego pod rządami pruskimi oraz rozwój gospodarczy Śląska Opolskiego pozwolił na prawdziwe zdystansowanie innych miast przez Prudnik. Na mapie powiatowej z 1937 roku powiat prudnicki graniczył z powiatami: kozielskim, opolskim, głubczyckim, nyskim i niemodlińskim.
W latach 1945-1956 mamy do czynienia z tymi samymi powiatami. W roku 1975 powiaty ulegają likwidacji, tym samym zostaje przerwana wielowiekowa historia powiatu prudnickiego.
Dzisiejszy powiat to ponad 571km2, który zamieszkuje 63.000 mieszkańców, z czego połowa w trzech miastach: Prudniku, Głogówku i Białej.
informację wytworzył(a): | Stanisław Stadnicki |
za treść odpowiada: | Stanisław Stadnicki |
data wytworzenia: | 2007-09-26 |